تلفکس: (5 خط) 44411345-021    تلگرام:09224924765      
ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلدهای ستاره دار (*) الزامی می باشند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

Azarbad HVAC Company

تهویه استخرها

با گسترش ساخت استخرهای عمومی و خصوصی و با توجه به ماهیت خاص تهویه مطبوع استخرها شامل گرمایش، سرمایش  تامین هوای تازه و فیلتراسیون برآن شدیم تا در این خصوص بررسی های را انجام و نتایجی را جهت بهره مندی از آن اطلاع رسانی نماییم .

با گسترش ساخت استخرهای عمومی و خصوصی و با توجه به ماهیت خاص تهویه مطبوع استخرها شامل گرمایش، سرمایش  تامین هوای تازه و فیلتراسیون برآن شدیم تا در این خصوص بررسی های را انجام و نتایجی را جهت بهره مندی از آن اطلاع رسانی نماییم .

نیازهای تهویه مطبوع استخرها:

کنترل دما : با توجه به اقلیم گرم ،سرد،خشک و مرطوب ایران ،  استخرها در بعضی از نقاط کشور نظیر شهرهای جنوبی در فصول گرم نیاز به سرمایش و در اکثریت فصول سرد در کشور نیاز به گرمایش دارند . با توجه به ماهیت افراد در استخرها دمای مطلوب حضور افراد در محدوده 29-25سانتیگراد می باشد .

کنترل رطوبت نسبی با توجه به تغییر سطحی آب داخل استخر همواره رطوبت در استخرها رو به افزایش است . رطوبت بالا به سازه های فلزی آسیب می رساند و از طرفی رطوبت بالا مانع از امکان حضور طولانی مدت افراد در داخل استخر خواهد شد لذا می بایست به نحوه متقضی کنترل رطوبت صورت گیرد.

هوای تازه : افزودنی های ضد رسوب و جلبک و ... در آب استخر احتمال بروز مشکلات تنفسی را برای افراد بوجود می آورد لذا میبایست همواره هوای تازه بداخل فضای استخر تزریق گردد.

فیلتراسیون: هرگاه سخن از تهویه مطبوع است و گردش هوا و ورود هوای تازه مد نظر سیستم باشد می بایست از فیلترهای مناسب با توجه به شرایط منطقه و پروژه استفاده نمود. تولید کننده ها اقدام به طراحی و تولید فیلترها در راندمان های مختلف می نمایند که میتوان در سیستم تهویه مطبوع از آنها استفاده نمود .

روش های کنترل دمای محیط استخرها:

با توجه به وجود دیگ های آب گرم یا بخار جهت گرمایش آب استخر می توان از تجهیزات تهویه مطبوع مجهز به کویل نظیر یونیت هیتر هوارسان بهره جست.

یونیت هیترها : یونیت هیتر ها از نوع سقفی یا دیواری تولید و نصب می گردد برخی از سازندگان جهت جلوگیری از پوسیدگی اقدام به تولید یونیت هیترهای با بدنه فایبر گلاس یا غیر فلزی می نماید. در صورت استفاده از یونیت هیتر می بایست توسط دستگاه هوارسان یا تعدادی فن کویل کانالی مخصوص اقدام به تامین هوای تازه نمود تا دمای مطلوب و هوای تازه وارد سیستم گردد.

هوارسان : دستگاه های هواساز نیاز به کانال کشی دارند که در صورت بهره گیری از آن تامین هوای تازه و استفاده از هوای برگشت به آسانی میسر است در این حالت دستگاه ها در فضای خارج از تهویه استخر نصب می شوند و از صدمات پوسیدگی و زنگ زدگی تا حدود زیادی در امان خواهند بود در مراحل طراحی کانال هوای رفت و برگشت می بایست سرعت مناسب را در نظر گرفت تا سرعت بالای هوا موجبات ناراحتی افراد را فراهم نماید . در این حالت دستگاه مجهز به فیلتراسیون مناسب به درخواست پروژه خواهد بود .

گرمایش از کف : سیستم گرمایش از کف می تواند بخشی از گرمای مورد نیاز سالن استخر را فراهم سازد در این حالت افراد احساس بهتری را در حین بهره گیری از استخر خواهند داشت .

در کلیه حالات فوق می بایست از ترموستات ها یا سنسور های کنترل دما استفاده نمود تا در مصرف انرژی گاز و برق صرفه جویی مناسب حاصل گردد .

هوارسان مجهز به کوره هوای گرم : دستگاه های هوارسان مجهز به کوره هوای گرم بدون نیاز به دیگ آبگرم یا بخار با مشعل گاز یا گازوئیل سوژه می توانند گرمای مورد نیاز سالن را تامین نمایند در این حالت مشکلاتی از قبیل یخ زدگی کویل ، کاهش راندمان، مشکلات الکتروپمپ و لوله کشی آب وجود خواهد داشت .

روش های کنترل رطوبت داخل سالن :

الف) رطوبت گیری تبریدی: این عمل با بهره گیری از سیکل تبرید و کویل dx صورت می گیرد بخشی از جریان هوای داخل استخر توسط دستگاه رطوبت گیر سیرکوله می گردد و تا حد پایین تر از دمای نقطه شبنم خنک می شود تا بتوان بخارات موجود در هوا را تقطیر و تخلیه نمود . در این روش قیمت تجهیزات هزینه مصرف برق و هزینه سرویس و نگهداری بالا خواهد بود.

ب) رطوبت گیر سلیکاژل : در این تجهیز بخشی از هوای داخل سالن استخر مکیده شده و پس از عبور از مدار جاذب رطوبت میزان رطوبت نسبی آن کاسته شده و مجددا" به داخل استخر تغذیه می شود. جهت احیا مجدد مواد جاذب رطوبت از گرما استفاده می شود تا بتوان رطوبت و اب ذخیره شده در مدار جاذب رطوبت را به هوای بیرون تخلیه کرد . این روش در مقایسه با روش الف از قیمت پایین تری در کشورهای اروپایی برخوردار است.

ج)تخلیه رطوبت سالن توسط اگزوست فن:

ساده ترین حالت کنترل رطوبت نسبی  داخل سالن استفاده از اگزوست فن می باشد در این حالت به محض بالارفتن میزان رطوبت نسبی سنسور یا تجهیز کنترل رطوبت به اگزوست فن فرمان روشن شدن می دهد و  مادامیکه رطوبت داخل سالن به میزان set point نرسیده است اگزوست کار خواهد کرد .

اگزوست فن همزمان با تخلیه رطوبت گرمای داخل سالن را نیز به بیرون انتقال خواهد داد که دراین حالت مصرف انرژی بخصوص گاز و برق بالا خواهد رفت . این تجهیز ارزانترین حالت خرید تجهیز می باشد .

فیلتراسیون :

بسته به استفاده از سیستم تهویه مطبوع در استخر می توان از فیلترهای مختلف با راندمان های مختلف بهره گرفت . در دستگاه های هوارسان می توان از فیلترهای زیر استفاده کرد:

الف) فیلتر آمینیومی : این بستر فیلتر بعنوان پیش فیلتر با راندمان 30-25 % مورد استفاده قرار می گیرد این فیلتر ذرات درشت را جذب و قابل شستشو می باشد.

ب) فیلتر پانلی کفی پلیتد: این بستر فیلتر با راندمان 60- 30% قابل استفاده است با این تجهیز گرد و غبار ریز را می توان از هوای در گردش و هوای تازه جذب نمود .

ج) فیلتر کیسه ای : این بستر فیلتر با راندمان 95 - 50% قابل استفاده است . گرد و غبار ریز با قطر ذرات کوچکتر را می توان با استفاده از این فیلتر جذب نمود.

تامین هوای تازه :

همواره در سالن استخر نیاز به هوای تازه می باشد تا افراد بتوانند بهره مناسبی را در زمان استفاده داشته باشند. روشهای تامین هوای تازه بستگی به نوع سیستم مورد استفاده دارد :

الف) هوارسان : دستگاه های هوارسان می توانند بخشی از هوای در گردش خود را از محیط بیرون دریافت و با mix نمودن با هوای برگشت اعمال وظیفه نمایند. میزان هوای تازه در دستگاه های هوارسان بستگی به طراحی قابل تغییر است در این حالت به سادگی می توان هوای تازه را فیلتر و سپس به داخل فضای استخر تغذیه نمود.

ب)فن کویل کانالی: برخی از سازندگان می توانند ساختار فن کویلهای کانال خود را به نحوی تولید نمایند تا میزان هوای تازه را دریافت و پس از عبور از فیلتر و کویل به داخل فضای استخر تزریق نمود.

طرح ویژه شرکت تهویه آذرباد

دستگاه هوارسان ویژه استخر تولید شرکت تهویه آذرباد تمامی نیازهای فضای استخر را شامل تخلیه رطوبت ، تامین هوای تازه ، تامین گرمایش ، انجام فیلتراسیون را در یک دستگاه به صورت پکیج انجام می دهد و علاوه بر آن تا حدود 50الی 60 درصد انرژی گرمایشی هوای اگزاست را در فصول سرد بازیافت و به داخل سالن استخر منتقل می نماید . در حالت معمول دستگاه هوارسان هوای داخل را توسط کانال برگشت به داخل هوارسان وارد و با مقدار هوای تازه مورد نیاز mix  نموده و پس از فیلتر نمودن هوا مقدار گرمای مورد نیاز را توسط فن  و بر اساس سیگنال هایی که از سنسور یا ترموستات دما دریافت می کند  به داخل استخر تغذیه کرده و  به محض بالارفتن رطوبت نسبی در هوای داخل سنسور کنترل رطوبت سیگنالهایی به اگزوست فن دستگاه ارسال و اگزوست فن شروع به کار می کند تا زمانی که رطوبت نسبی به حد نرمال خود برسد . هوای عبوری اگزوست فن از روی مبدل بازیافت انرژی هوا به هوا عبور می کند. هوای تازه که اجبارا" می بایست به داخل تغذیه شود از روی مبدل بازیافت انرژی عبور کرده و انرژی گرمایشی را با راندمان 50الی 60% جذب می باشد . سیستم گرمایشی در این حالت می تواند کویل آبگرم یا کوره هوایی باشد . این سیستم به صورت اتوماتیک تمامی وظایف سیستم تهویه مطبوع را انجام می دهد.

 
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا