چیلر با کندانسور آدیاباتیک

راندمان و بار برودتی توسط چیلر هوا خنک در صورتیکه دمای هوای ورودی پایین تر از دمای محیط باشد افزایش می یابد در محیط های با رطوبت نسبی پایین با استفاده از روش سرمایش تبخیری شامل پد سلولزی مرطوب یا اسپری آب در ورودی هوای کندانسور هواخنک دمای هوای ورودی را بین 5 الی 10 درجه سانتیگراد کاهش داد به این حالت از دستگاه چیلر با کندانسور آدیاباتیک گفته می شود. مزایای استفاده از این دستگاه در مقایسه با چیلر هواخنک معمولی به شرح زیر خواهد بود:

 1. افزایش راندمان چیلر در محدوده 10 الی 20 درصد بسته به میزان رطوبت نسبی محیط
 2. کاهش ابعاد دستگاه
 3. انتخاب دستگاه با ظرفیت کوچکتر و راندمان بالاتر

توضیحات تکمیلی

دستگاههای چیلر با کندانسور آدیاباتیک دارای قسمت و تجهیزات زیر می باشند:

1-کمپرسور : وظیفه به گردش در آوردن گاز مبرد را دارند. که موتواند از نوع اسکرال هرمتیک ، اسکرو ، پیستونی بر اساس سفارش مشتری توسط سازنده تولید گردد.

2- کندانسور : وظیفه انتقال گرمای جذب شده ناشی از کمپرس گاز مبرد توسط کمپرسور را به هوای آزاد دارد. که پس از انتقال گرما ، گاز مبرد تغییر فاز داده و به مایع مبرد تبدیل می شود. چیلرهای هوا خنک  دارای کندانسور از نوع کویل می باشند.

3- تانک ریسیور:  وظیفه جمع آوری مایع مبرد خروجی از کویل کندانسور را دارند استفاده از این تجهیز در چیلرهای هواخنک الزامی است ابعاد این مخزن باید به اندازه ای باشد که بخش قابل توجه ای از مبرد در فاز مایع در داخل آن قابل جمع آوری باشد.

4-شیر انبساط Expansion valve : وظیفه کاهش فشار مایع مبرد تا لحظه ورود به اواپراتور و تزریق مایع مبرد با دبی لازم به اواپراتور را دارد این تجهیز می تواند از نوع ترموستاتیک یا الکترونیک مورد استفاده قرار گیرد .

5-اواپراتور : این تجهیز یک مبدل shell & tube یا plate  است که از نوع آب به گاز تولید می گردد. از یک سیکل مبدل در ساختار چیلر آب در گردش فن کویلها عبور می نماید و درسیکل دیگر مایع مبرد خروجی از شیر انبساط وارد می گردد مایع مبرد به محض ورود با جذب گرمایی آب در گردش مبدل شروع به تبخیر می نماید و تا لحظه خروج از اواپراتور گاز مبرد افزایش دما می یابد (supper heat )

6-کنترلر فشار بالا و پایین: پرشر سوییچ  یا سنسور فشار بالا و پایین در مسیر گاز مبرد مورد استفاده قرار می گیرد عملکرد یا فالت این تجهیزات مشکل احتمالی در زمان بهره برداری را اعلام می کند. همچنین فن های کندانسور بسته به نیاز با دریافت سیگنال از High pressure switch یا پرشر ترانسمیتر به مدار وارد و خارج می شوند.

7-آنتی فریز: تجهیز آنتی فریز جهت کنترل مضاعف و جلوگیری از یخ زدن آب درگردش مورد استفاده قرار می گیرد آلارم این تجهیز به معنی احتمال افت فشار آب ، عدم عبور آب درگردش و … می باشد.

8-ترموستات یا سنسور دما : به منظور کنترل بار برودتی و کنترل دمای آب درگردش این تجهیز در ورودی آب اواپراتور تعبیه می گردد تا مادامیکه دمای آب برگشتی از دمای set point ترموستات پایین تر باشد کمپرسور ها خاموش خواهد بود و به محض بالاتر رفتن دمای آب کمپرسورها به صورت مرحله ای یا تدریجی وارد مدار خواهند شد.

9-تابلو برق: تابلو برق دستگاه  چیلر شامل کلید های حرارتی و مینیاتوری ، بیمتال ها ، تایمر، چراغهای سیگنال ،رله ها یا کنترلر و سایر اقلام برقی دیگر می باشد که وظیفه کنترل اجرای دستگاه را بعهده دارد.

10-الکتروفن کندانسور: الکتروفن های کندانسور هوایی با سایز و تعداد مناسب بر اساس طراحی دستگاه  انتخاب و نصب می گردند. این تجهیز به صورت اجباری گرمای کویلهای کندانسوری را به هوای بیرون انتقال می دهد.

11-فیلتر درایر: این تجهیز به منظور جذب ذرات و رطوبت موجود در مدارات نصب می گردد.

12-فیلتر ساکشن : این تجهیز به منظور جلوگیری از ورود ذرات به داخل کمپرسور در مسیر اواپراتور به کمپرسور تعبیه می گردد.

13-مایع گیر : تجهیز مایع گیر accumulator   به منظور جلوگیری از ورود مایع مبرد بداخل کمپرسور در مسیر اواپراتور تا کندانسور تعبیه می گردد استفاده از مایع گیر در چیلرهای صنعتی و چیلرهای دائم کار و مناطقی که اختلاف دمای هوای شب و روز بالاست امری الزامی است. در بعضی موارد تجهیز مایع گیر مجهز به هیتر الکتریکی نیز خواهد بود.

14-تجهیز oil separator  : در چیلرهای هواخنک دو قسمتی که کمپرسورها با کندانسور هوایی دارای فاصله طولی و ارتفاعی می باشد پیشنهاد می گردد از تجهیز oil separator بلافاصله پس از دیسشارژ کمپرسورها استفاده گردد این تجهیز روغن مبرد را جمع آوری و مجددا به کمپرسور برگشت می دهد.

15-شیر سرویس: به منظور انجام سرویس دوره ای کمپرسور و تعویض مغزی فیلتر درایر استفاده از شیر سرویس الزامی است.

16-سایت گلاس sight glass : به منظور رویت کیفیت گاز مبرد عبوری در خط مایع از سایت گلاس استفاده می گردد.

17-شیر برقی: این تجهیز در جهت کنترل دستگاه و کمک در خاموش شدن دستگاه به صورت pump down استفاده می شود.

18-گیج ها : به منظور رویت فشار گاز مبرد در قسمت فشار بالا و پایین و رویت فشار روغن از گیج های مناسب در مدارات چیلر استفاده می گردد.

19-سیستم تبخیری شامل پد سلولزی و الکتروپمپ جهت کاهش دمای هوای ورودی بر روی کویلهای کندانسوری

 

 

بهترین چیلر با کندانسور آدیاباتیک :

بهترین دستگاههای چیلر با کندانسور آدیاباتیک می بایست دارای شرایط زیر باشد:

1-گاز مبرد مورد استفاده در دستگاه مناسب شرایط محیطی پروژه یا ساختمان انتخاب شده باشد. توضیح اینکه گاز مبرد R134a بهترین مبرد برای مناطق گرم و حاره ای نظیر شهرهای جنوبی و بیابانی ایران می باشد که دارای فشار کاری پایین و استهلاک کم خواهد بود . و همچنین گاز مبرد R407c وR22 برای مناطق سرد سیر و نیمه معتدل نظیر تهران ، اراک ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، تبریز و … مناسب خواهد بود لیکن به لحاظ OZONE FRINDLY بودن گاز مبرد R407c توصیه می گردد. گاز مبرد R410a به لحاظ فشار کاری بسیار بالا و استهلاک بالا به هیچ وجه مناسب شرایط حاره ای و شهرهای گرم نظیر تهران ، مشهد ، کرمان ، اصفهان ،شیراز ،سمنان و مشابه نبوده و استفاده از این مبرد صرفا در دستگاههایی که در شهرهای شمالی ایران نظیر رشت ، ساری ، اردبیل که دمای خشک محیط آنها کمتر از 35 درجه سانتیگراد است توصیه می گردد.

2-کمپرسور از نوع کم صدا و کم مصرف باشد. نظیر کمپرسورهای COPELAND-DANFOSS-BITZER توصیه می شود برای پروژههای ساختمانی مسکونی و تجاری در ظرفیت های 5 الی 60 تن از کمپرسورهای اسکرال هرمتیک استفاده گردد. و در ظرفیت های بزرگتر از کمپرسورهای اسکرو مصرف گردد.

3-طراحی کویل کندانسور براساس منطقه نصب و دمای خشک محیط دستگاهها باشد. هر چقدر دمای محیط بالاتر باشد ظرفیت کندانسور بیشتر و ابعاد آن بزرگتر خواهد بود.

4-اقلام کنترلی از برندهای معتبر نظیر DANFOSS-CASTEL-ALCO-CAREL باشد.

5-اقلام برقی اصلی نظیر کلیدهای مینیاتوری و حرارتی و کنتاکتورها و بیمتال ها از برندهای معتبر نظیر SIEMENS-ABB یا هیوندای یا اشنایدر نصب شده باشد.

6-رنگ بدنه از نوع الکترواستاتیک کوره ای با رال روشن نظیر 7035 باشد رنگ های بدنه تیره در جذب گرما ناشی از آفتاب به بدنه دستگاهها موثر خواهند بود.

7-اواپراتورهای SHELL & TUBE  در مقایسه با مبدلهای PLATE اولویت دارند زیرا در صورت بروز یخ زدگی احتمالی مبدلهای PLATE بلافاصله از بین می روند و قابلیت تعمیر نیز ندارند ولی اواپراتورهای SHELL & TUBE دارای استهلاک پایین و قابلیت تعمیر پذیری می باشند.

8-فن کندانسور با دور کم 900RPM و سطح صدای کم باشد و کلاس حفاظتی آن بسته به شرایط اقلیمی ایران در مناطق جنوب و شمال با IP55 و در مناطق دیگر با IP54 باشد.

9-در مناطق حاره ای کویلهای کندانسور با پوشش ضد خوردگی ساخته شود مواردی نظیر BLUE FIN و GOLDEN FIN بعنوان پوشش ضد خوردگی محسوب نمی شود.

10-سازنده دستگاه دارای سابقه تولید قوی باشد و تحقیق گردد دارای کارخانه تولیدی مقیم و با گواهی های لازم باشد. ممکن است افرادی به صورت موقت و غیر مجاز اقدام به تولید دستگاهها با قیمت پایین نمایند که این افراد احتمالا در آتیه امکان ارائه خدمات پس از فروش را نخواهند داشت و به لحاظ تغییر شغل تامین ماتریال و دریافت خدمات پس از آن از آنها مقدور نخواهد بود.

11- سیستم تبخیری به گونه ای باشد که کمترین مصرف آب را داشته باشد و سرویس و نگهداری آن آسان باشد.

 

 

چیلر با کندانسور آدیاباتیک شرکت تهویه آذرباد :

شرکت تهویه آذرباد بعنوان سازنده دستگاههای تهویه مطبوع در کارخانجات خود از سال 1387 اقدام به تولید و عرضه دستگاههای چیلر با کندانسور آدیاباتیک نموده است  آنچه چیلرهای آدیاباتیک شرکت تهویه آذرباد را در مقایسه با سایر رقبا و برندهای چینی  شاخص نموده است  به شرح زیر است :

 • شرکت تهویه آذرباد دارای دستگاههای تمام اتوماتیک فین پرس و اکسپندرهای هیدرولیکی بوده که با بهره گیری از توان مهندسین و تکنسین های خود اقدام به تولید کویل کندانسوری چیلرهای هواخنک منطبق با استانداردهای جهانی نموده است کویلهای کندانسوری توسط تکنیسین های آموزش دیده و دارای CERTIFICATE به روش BRAZING جوشکاری می گردند کویل کندانسوری تولید شده ، توسط بخش کنترل کیفیت کارخانه تهویه آذرباد در مراحل تامین ماتریال و ساخت تحت بازرسی کیفی قرار می گیرد و در نهایت به روش هیدروتست کلیه کویلها تحت تست فشار و نشتی مطابق استاندارد ASHRAE قرار گرفته و در صورت پذیرش کیفیت ، تحویل خط تولید شرکت می گردد.
 • استفاده از مواد اولیه با کیفیت منجمله لوله مسی ، فین آلومینیومی ، ورق گالوانیزه ،ماتریال جوشکاری
 • استفاده از کمپرسورهای هرمتیک اسکرال از برندهای معتبر نظیر DANFOSS-COPELAND یا اسکرو مارک BITZER
 • بکار گیری نکات فنی و مهندسی و رعایت آنها در طراحی و ساخت دستگاهها مطابق با شرایط پروژه
 • زمان تحویل سریع و ارائه خدمات گسترده توسط نمایندگان
 • قیمت کاملا منصفانه با توجه به کیفیت ماتریال مورد استفاده
 • ارائه گارانتی به مدت 15 الی 24 ماه و خدمات پس از فروش به مدت 60 الی 120 ماه
 • امکان بازدید و حضور نمایندگان خریدار در مراحل تولید
 • رعایت تمامی مشخصه های مندرج در بهترین چیلرآدیاباتیک
 • تولید دستگاه چیلر هوا خنک مطابق با خواسته های مشتری منجمله سفارشی بودن تجهیزات داخلی با برندهای مورد درخواست خریدار و …
 • پوشش دهی رنگ بدنه از نوع الکترواستاتیک کوره ای با رال 7035 یا رال های مورد درخواست خریدار یا رنگ اپوکسی مخصوص مناطق حاره ای
 • در دسترس بودن کلیه قطعات در دوره گارانتی و خدمات پس از فروش و دسترسی سریع و آسان به شرکت یا کارشناسان خدمات پس از فروش
 • استفاده از پدهای سلولزی با ضخامت 100 میلیمتر با افت فشار پایین و الکتروپمپ سیرکولاسیون کم مصرف