هواساز

یکی از مهمترین و بهترین دستگاههای تهویه مطبوع که توانمندی بوجود آوردن شرایط آسایش را برای پروژههای مسکونی ، تجاری ، اداری را دارد دستگاه هوارسان یا هواساز است این دستگاه بار برودتی ، بار حرارتی ، هوای تازه ، فیلتراسیون ،کنترل رطوبت را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد در حالی که دستگاههای دیگر نظیر فن کویل ، داکت اسپلیت صرفا توانایی گرم و سرد کردن با فیلتراسیون بسیار ضعیف را دارند.  دستگاه هواساز جهت تامین سرمایش نیاز به چیلر یا کندانسینگ یونیت داشته و برای تامین گرمایش نیاز به دیگ آبگرم یا دیگ بخار یا کوره هوای گرم دارد. دستگاه هواساز قابلیت های متعددی در راستای ساختمان سبز یا بازیافت انرژی دارد که بسته به نوع کاربری می توان از حالت های مختلف آن استفاده نمود شرکت تهویه آذرباد سازنده انواع دستگاههای هوارسان – هواساز  با کیفیت بوده که در ساخت این محصول و اجزای داخلی آن با رعایت استانداردهای بین المللی این تجهیز را شاخص و متمایز از سایر تولید کنندگان نموده است.

توضیحات تکمیلی

برخی از هوارسانهای تولیدی شرکت تهویه آذرباد به شرح زیر است:

1-هواساز مولتی زون : جهت گرمایش و سرمایش چند منطقه با کنترل دماهای متفاوت

2-هواساز استخر: جهت کاربری استخرها که کنترل رطوبت و بار حرارتی و تامین هوای تازه و تخلیه هوا را بعهده داشته و بازیافت انرژی را نیز به همراه دارد.

3-هواساز هایژنیک: کاربری بیمارستانی و اتاق تمیز و کارخانجات داروسازی و الکترونیکی دارد.

4-هواساز free cooling : بسته به فصول گرم و سرد در پروژههای صنعتی با توجه به وجود فن برگشت و اگزاست تامین سرمایش و گرمایش را بعهده گرفته و از شرایط طبیعی محیط بهره می گیرد.

5-هواساز سقفی : این دستگاه در ظرفیت های کوچک تا 10000cfm تولید می گردد و به آسانی در سقف طبقات نصب می گردد حجم کانالی کشی را کاهش داده و به صورت زون بندی شرایط نرمال را بوجود می آورد.

6-هواساز آدیاباتیک: این هواساز ترکیبی از مبدل بازیافت انرژی و سیستم تبخیری است که بدون افزایش رطوبت در برخی موارد تا 50 درصد ظرفیت چیلر مورد نیاز را کاهش می دهد.

7-هواساز اکونومیک : نوعی هواساز با ساختار ساده و حذف بخش های مازاد است که قیمت اقتصادی پایین داشته و هزینه های پروژه را کاهش می دهد.

8-هواساز رطوبت گیر : در مناطق شمال و جنوب ایران که میزان رطوبت نسبی بالاست و تامین هوای تازه با رطوبت نسبی پایین الزامی است از این هواساز استفاده می شود.

9-هواساز فشار مثبت: در پروژه های صنعتی یا خاص که نیاز به تامین فشار مثبت ساختمان است این نوع هواساز با طراحی خاص توسط شرکت تهویه آذرباد تولید می گردد.

10- هواساز اتاق برق : در پروژههای نفت ، گاز ،پتروشیمی و نیروگاهی و صنعتی که دارای ساختمانهای SUBSTATION-CONTROL   می باشند می باشند از دستگاههای عمودی با طراحی ویژه شرکت تهویه آذرباد استفاده می گردد.

 

اجزای  اصلی دستگاههای هواساز:

دستگاههای هواساز عموما دارای قسمت و تجهیزات زیر می باشند:

1-الکتروفن : وظیفه به گردش در آوردن هوا را دارند. که فن ها می تواند از نوع بکوارد یا فوروارد تولید و بر روی دستگاهها نصب گردد.

2- کویل گرمایشی : وظیفه انتقال گرما را به هوای در گردش دارد.

3- کویل سرمایشی:  وظیفه انتقال سرما را به هوای در گردش دارد.

4-شیر انبساط Expansion valve : وظیفه کاهش فشار مایع مبرد تا لحظه ورود به اواپراتور و تزریق مایع مبرد با دبی لازم به اواپراتور را دارد این تجهیز می تواند از نوع ترموستاتیک یا الکترونیک مورد استفاده قرار گیرد .( در هواسازهای مجهز به کویل DX استفاده می گردد).

5-فیلتراسیون : بسته به نوع پروژه از فیلتراسیون متعدد استفاده می گردد این فیلترها شامل : فیلتر آلومینیومی ، فیلتر کفی پلیتد ، فیلتر کیسه ای ، فیلتر هپا ، فیلتر کربن اکتیو ، فیلتر اولپا می باشد.

6-بدنه و استراکچر: استراکچر هوارسانها معمولا از نوع پروفیل آلومینیومی به همراه کرنر و بدنه از جنس ورق گالوانیزه گرم می باشد که پانلهای بدنه پس از ساخت رنگ آمیزی می گردند.

7-دمپرها : بسته به نوع هواسازها دمپرهای هوای تازه ، برگشت ، رفت ، اگزاست بر روی دستگاههای هواساز نصب می گردد این دمپرها ازنوع پروفیل آلومینیومی و پره های AIR FOIL به OPPOSED BLADE می باشند.

8-شاسی : شاسی دستگاه از جنس ناودانی فابریک استاندارد یا مقاطع ورق گالوانیزه مستحکم فرم داده شده می باشند.

9-درب بازدید: جهت دسترسی به فیلترها و الکترو فن درب های بازدید در نظر گرفته می شود.

10-جعبه اختلاط هوا : جهت اختلاط هوای تازه و برگشت از پلنوم مناسب در ورودی دستگاه هوارسان استفاده می گردد.

11-رطوبت زن : بسته به نوع پروژه از انواع رطوبت زنهای  STEAM GRID-SPRY TYPE-FOG NOZELE-PAN TYPE استفاده می گردد.

12-المیناتور : قطره گیر ELMINATOR جهت جذب قطرات ناشی از تقطیر آب بر روی کویل سرمایشی در مناطق با رطوبت نسبی بالا استفاده می گردد.

 

بهترین مشخصات هواسازها یا هوارسان ها

بهترین دستگاههای هواساز یا هوارسان می بایست دارای شرایط زیر باشد:

1-کویلهای سرمایشی و گرمایشی با کیفیت بالا تولید شده باشد و بهتر است با لوله های سایز 5/8” با مدار بندی مناسب به نحوی که افت فشار آب در محدوده 1~4 FT-WG قرار گیرد و سرعت عبور هوا در محدوده 500FPM باشد و توانمندی تامین بار برودتی و گرمایی را داشته باشد استفاده گردد.

2-در مناطق حاره ای کویلها با پوشش ضد خوردگی ساخته شود مواردی نظیر BLUE FIN و GOLDEN FIN بعنوان پوشش ضد خوردگی محسوب نمی شود.

3-فن های مورد استفاده با بالانس استاتیکی و دینامیکی در حضور خریدار تحویل مشتری گردد.

4-ساختار داخلی و بدنه ها به گونه ای باشد که در حین کارکرد دستگاه ایجاد دفرمگی و سرو صدا نکند.

5-دسترسی به المانهای داخلی به آسانی صورت گیرد.

6-رنگ آمیزی بدنه متناسب با محیط بهره برداری انجام شود.

7-سطح صدای دستگاه در حین کار پایین و در محدوده 50~70 db باشد.

8-عایق بدنه از جنس مواد معدنی نظیر پشم سنگ باشد.

9-سینی درین مناسب زیر کویلها نصب شده باشد.

10-دمپرهای opposed blade با قابلیت نصب موتور نصب شده باشند که باید دمپرها در وضعیت بسته هوابند باشند.

11-برای بخش های مختلف درین نصب شده باشد.

12-فیلترها با ابعاد استاندارد نصب شده باشد تا بهره بردار بتواند به آسانی از برندهای سازنده فیلتر یدکی آنها را تامین کند.

13-سازنده دستگاه دارای سابقه تولید قوی باشد و تحقیق گردد دارای کارخانه تولیدی مقیم و با گواهی های لازم باشد. ممکن است افرادی به صورت موقت و غیر مجاز اقدام به تولید دستگاهها با قیمت پایین نمایند که این افراد احتمالا در آتیه امکان ارائه خدمات پس از فروش را نخواهند داشت و به لحاظ تغییر شغل تامین ماتریال و دریافت خدمات پس از آن از آنها مقدور نخواهد بود.

14- دقت شود تمامی اجزای اصلی معرفی شده بر روی دستگاه نصب شده باشد فقدان هر تجهیز دستگاه را آسیب پذیر خواهد نمود.

 

هواساز یا هوارسان  های شرکت تهویه آذرباد :

شرکت تهویه آذرباد بعنوان سازنده با کیفیت و توانمند دستگاههای هواساز از سال 1382 اقدام به تولید و عرضه دستگاههای انواع مختلف هوارسان نموده است  آنچه هوارسان های شرکت تهویه آذرباد را در مقایسه با سایر رقبا شاخص و متمایز نموده است  به شرح زیر است :

 • شرکت تهویه آذرباد دارای دستگاههای تمام اتوماتیک فین پرس و اکسپندرهای هیدرولیکی بوده که با بهره گیری از توان مهندسین و تکنسین های خود اقدام به تولید کویل های سرمایشی و گرمایشی منطبق با استانداردهای جهانی نموده است کویلهای سرمایشی آبسرد و گرمایشی آبگرم توسط تکنیسین های آموزش دیده و دارای CERTIFICATE به روش BRAZING جوشکاری می گردند کویل های تولید شده ، توسط بخش کنترل کیفیت کارخانه تهویه آذرباد در مراحل تامین ماتریال و ساخت تحت بازرسی کیفی قرار می گیرد و در نهایت به روش هیدروتست کلیه کویلها تحت تست فشار و نشتی مطابق استاندارد ASHRAE قرار گرفته و در صورت پذیرش کیفیت ، تحویل خط تولید شرکت می گردد.
 • استفاده از مواد اولیه با کیفیت منجمله لوله مسی ، فین آلومینیومی ، فین مسی ، ورق گالوانیزه ،ماتریال جوشکاری ، ورق گالوانیزه ، پروفیل های آلومینیومی ، فیلترها ، الکتروموتورها و…
 • استفاده از الکتروموتورهای صنعتی از برندهای مورد درخواست خریدار
 • بکار گیری نکات فنی و مهندسی و رعایت آنها در طراحی و ساخت دستگاهها مطابق با شرایط پروژه
 • زمان تحویل سریع و ارائه خدمات گسترده توسط نمایندگان
 • قیمت کاملا منصفانه با توجه به کیفیت ماتریال مورد استفاده
 • ارائه گارانتی به مدت 15 الی 24 ماه و خدمات پس از فروش به مدت 60 الی 120 ماه
 • امکان بازدید و حضور نمایندگان خریدار در مراحل تولید
 • رعایت تمامی مشخصه های مندرج در بهترین هوارسانها
 • تولید دستگاه هواساز مطابق با خواسته های مشتری منجمله سفارشی بودن تجهیزات داخلی با برندهای مورد درخواست خریدار و …
 • پوشش دهی رنگ بدنه از نوع الکترواستاتیک کوره ای با رال 7035 یا رال های مورد درخواست خریدار یا رنگ اپوکسی مخصوص مناطق حاره ای

در دسترس بودن کلیه قطعات در دوره گارانتی و خدمات پس از فروش و دسترسی سریع و آسان به شرکت یا کارشناسان خدمات پس از فروش